2018-09-10

powrót do aktualności

Silniki gazowe przyszłością polskiej energetyki

Katowicka spółka Ferox Energy Systems przedłużyła umowę na dystrybucję i serwis silników gazowych GE Jenbacher i GE Waukesha. Silniki takie są wykorzystywane m.in. w instalacjach kogeneracyjnych i biogazowniach.

- Polska i europejska energetyka mocno się zmienia, widoczny jest silny trend rozwoju niewielkich, rozproszonych źródeł energii elektrycznej i ciepła, zlokalizowanych bardzo blisko odbiorcy. Chcemy w tym trendzie także uczestniczyć. Od wielu lat dostarczamy na polski rynek silniki gazowe GE Jenbacher i GE Waukesha, powiedział Krzysztof Tomaszewski, prezes Ferox Energy Systems.

W efekcie umowy zawartej 14 sierpnia 2018 r. firma Ferox Energy Systems do dnia 14 sierpnia 2021 r. pozostanie jedynym autoryzowanym dystrybutorem silników gazowych GE Jenbacher i GE Waukesha na terenie Polski.

Ponadto firma Ferox, jako jedyna w Polsce, posiada również autoryzowany serwis silników gazowych GE Jenbacher i GE Waukesha.

W ostatnich kilkunastu latach spółka Ferox Energy Systems dostarczyła do Polski kilkadziesiąt silników gazowych. Pracują one m.in. w kopalniach węgla kamiennego, gdzie do produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu wykorzystywany jest metan ujmowany w podziemnych wyrobiskach.

Z silników gazowych chętnie korzystają także przedsiębiorstwa ciepłownicze budując niewielkie instalacje kogeneracyjne.

Obecnie w całej Polsce Ferox Energy Systems prowadzi realizację  11 projektów opartych na silnikach gazowych w  przedsiębiorstwach różnych branż.

Potencjał rozwoju tej technologii jest znacznie większy.

- W Polsce wciąż czekamy na prawdziwy rozwój biogazowni, a biogazownie bez silników gazowych funkcjonować nie mogą. Dlatego liczymy na rozwój w tym obszarze. Z uwagi na rosnące ceny energii elektrycznej spodziewamy się także rozwoju energetyki przemysłowej, gdzie przedsiębiorstwa zużywające duże ilości energii elektrycznej i ciepła będą budowały własne źródła – dodaje Krzysztof Tomaszewski.

Silniki gazowe GE Jenbacher to szeroka gama urządzeń o mocy już od 0,5 MW do 10 MW.

Natomiast silniki GE Waukesha mają moc od 0,23 MW do 3,48 MW.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

powrót do aktualności

Ferox Energy Systems Sp. z o.o. ul. Żeliwna 38, 40-599 Katowice, tel./fax: +48 / 32 / 254-61-69 e-mail: office@ferox.pl